Menu

O szkole

Historia szkoły

Denków mimo swej wiekowej historii przez długie lata nie posiadał szkoły. Mimo wielokrotnych prób nie udało się uzyskać zgody władz carskich na budowę i otwarcie szkoły początkowej. Jednak nauczanie pisania, czytania, rachunków odbywało się systematycznie. Miejscem spotkań były mieszkania prywatne, salki parafialne pierwszego, drewnianego kościoła w Denkowie. Coraz bardziej powszechnym zjawiskiem w oświacie ostrowieckiej stawało się tajne nauczanie, „...ta forma pracy oświatowej –jak pisze M. Banaszek- najbardziej rozwinęła się w Denkowie”. Próby wybudowania i otwarcia szkoły ziściły się na początku XX wieku. Z inicjatywy grupy społeczników denkowskich, m.in. sołtysa F. Korpikiewicza, organisty E. Zejdler, J. Latry, około 1900 r. został powołany społeczny komitet budowy szkoły.

W 1903 r. przy ul. Szkolnej (dzisiejsza ul. Kościelna) stanął parterowy budynek z cegły z jedną dużą salą lekcyjną, kancelarią i mieszkaniem dla nauczyciela. Mieszkańcy Denkowa pomysł budowy szkoły, a później jej urządzanie przyjęli z zadowoleniem, bardzo chętnie włączyli się do wszelkich prac, deklarowali również składki różnej wysokości.

W pierwszej koedukacyjnej szkole denkowskiej naukę rozpoczęło kilkadziesiąt uczniów z Denkowa i najbliższych okolic. "Jak niedawno wspominał z łezką w oku swoje dzieciństwo uczeń tamtej szkoły Kazimierz Młodożeniec, była to szkoła trzyletnia, a właściwie czteroletnia. Pierwszy rok był to tzw. oddział wstępny, nieco pogardliwie nazywany oślim. Nauka odbywała się w dużej sali po kilka godzin dziennie. Na początku do czterooddziałowej szkoły w Denkowie mogło uczęszczać tylko jedno dziecko z domu, pierwszeństwo miały te dzieci, których rodzice posiadali grunty, nieruchomości i płacili podatki. "(...) Dawne rodziny były bardzo liczne, a władze oświatowe wobec rodziców nie posyłających dzieci do szkoły stosowały bardzo rygorystyczne sankcje, łącznie z osadzeniem ojca w areszcie." 

Pierwszym nauczycielem i kierownikiem otwartej w 1903 r. Szkoły Powszechnej w Denkowie był Rudolf Różański mieszkający wraz z rodziną w budynku szkoły. Uczył dzieci i prowadził z żoną małe gospodarstwo przyszkolne. Był on nie tylko pedagogiem i wychowawcą, kierownikiem pierwszej szkoły w Denkowie, przyczynił się także do znacznego upowszechnienia oświaty i rozwoju szkolnictwa w dawnym Denkowie i jego okolicach. Zmarł w czerwcu 1919 r. i jest pochowany na denkowskim cmentarzu parafialnym.
Kierownikiem szkoły został wówczas Władysław Wiącek i pełnił tę funkcję do 1934 r. Był on świetnym wychowawcą i nauczycielem dzieci i młodzieży, organizatorem życia oświatowego i kulturalnego, wielkim miłośnikiem Denkowa. Mobilizował denkowian do pracy społecznej na rzecz miasta, był inicjatorem i założycielem Parku Miejskiego, zieleńców, propagatorem porządku i czystości w obejściach, na ulicy , w szkole. Był pomysłodawcą postawienia na miejscu starej kaflarni Domu Ludowego i remizy strażackiej na Rynku. Dynamizm i energia życiowa Władysława Wiącka sprawiły, że podczas jego pracy w Szkole Powszechnej w Denkowie prawie wszystkie jego pomysły i projekty zostały zrealizowane, Denków został gruntownie uporządkowany i zagospodarowany.
W połowie lat 20-tych XX wieku , do parterowej szkoły denkowskiej zostało dobudowane piętro i mansarda na poddaszu, w której przechowywano mapy, sprzęt i pomoce szkolne. Z dokumentów wynika, że ,,w 1932 roku w Denkowie powiat opatowski istniała 6-klasowa Publiczna Szkoła Podstawowa."
Mimo skromnych środków finansowych szkoła pracowała prężnie i rozwijała się. Działała Spółdzielnia Uczniowska, Gromada zuchowa ,,Promyk”, Drużyna Harcerek i Harcerzy, Chór szkolny, PCK, prowadzono dożywianie dzieci, zaopatrywano uczniów w podręczniki, zimą ubogie dzieci piły tran. Od 1934 do 1940 r. kierownikiem szkoły był Wiktor Rduch ze Śląska.
Z Kroniki szkolnej: „Rok szkolny1939/40”
„W piątek, dnia 1 września1939 roku rozpoczęła się polsko-niemiecka wojna. Z tego powodu nie rozpoczęto nauki szkolnej po wielkich wakacjach. Wojska polskiego nie było w Denkowie. W pierwszych dniach wojny w szkole zamieszkiwali uchodźcy ze Śląska i Lubelskiego. Niemieckie wojska były w szkole zakwaterowane aż do 23.09.1939 roku.”
W czasie wojny nauka odbywała się w niezwykle trudnych warunkach. Epidemie tyfusu brzusznego, odry, silne mrozy, brak opału były przyczyną częstych przerw w zajęciach. Mimo trudności szkoła dalej funkcjonowała dzięki postawie grona nauczycielskiego i komitetu szkolnego.
W 1940 r. Wiktor Rduch został kierownikiem Urzędu Pracy w Ostrowcu, jego stanowisko objął Jan Ładyka. Po wojnie kierownikiem szkoły byli między innymi: J. Kaczmarski, S. Adamski, Korpikiewiczówna, E. Patrzałek, Dziadowicz.

Rosnące koszty utrzymania starego budynku, powiększająca się liczba uczniów spowodowały podjęcie decyzji o rozpoczęciu budowy nowej, większej szkoły przy ulicy Niewiadomej. W 1969 roku władze Ostrowca Św. oddały do użytku trzykondygnacyjny budynek, w którym została otwarta, istniejąca do dziś Szkoła Podstawowa nr 9 w Ostrowcu Świętokrzyskim dysponująca wieloma salami lekcyjnymi, dużą salą gimnastyczną , pokojami nauczycielskimi, gabinetami dyrekcji szkoły, stołówką, biblioteką, pomieszczeniami gospodarczymi.
Pierwszym dyrektorem tej nowej placówki oświatowej w ostrowieckiej dzielnicy Denków był Eugeniusz Szymczyk, następnie od 1977 r. Tomasz Sitarz. W ostatnich latach szkołą kierowali również p. A. Słowik, Marianna Pronobis, Anna Warzycka, a od 2001 roku funkcję dyrektora pełni mgr Maria Wanat-Goriaczko.
Do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 uczęszczają dzieci z dzielnicy Denków, 
z Denkówka, Jędrzejowa, Wólki Bodzechowskiej oraz z osiedla Rosochy i ul. J. Samsonowicza.

W bieżącym roku szkolnym w ,,dziewiątce” uczy się 283 uczniów. Część budynku szkolnego zajmuje Technikum Zawodowe i Filia Biblioteki Miejskiej. Nikt nie jest tu anonimowy. Wszyscy doskonale się znają i czują bezpiecznie. Uczniowie mogą mile spędzać czas i rozwijać swoje zainteresowania uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach. 
Uczniowie PSP nr 9 godnie reprezentują szkołę na szczeblu miejskim, wojewódzkim oraz ogólnopolskim zajmując czołowe miejsca i wyróżnienia w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych czy prezentacjach teatralnych.
Nazwiska wielu nauczycieli uczących w obecnej szkole wskazują na ścisły związek ze szkołą sprzed wielu lat. Niektórzy są potomkami denkowian, którzy doprowadzili do powstania Szkoły Powszechnej w Denkowie. 
 Minęło 100 lat, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 trwa, tętni życiem, pozostaje centrum oświaty, kultury całej dzielnicy, jest kuźnią młodych talentów. Działaniom nauczycieli i uczniów towarzyszy poczucie dumy, z tego, co już dokonane i świadomość, czego jeszcze dokonać należy.

 Opracowała Marta Kwiecińska
w oparciu o Kroniki szkolne i publikacje Jana Jaworskiego

Dalsze losy szkoły w Denkowie

W 2003 roku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 hucznie obchodziła swoje stulecie. Funkcję dyrektora placówki pełniła wówczas p. Maria Wanat- Goriaczko. Na uroczystość przybyło mnóstwo gości, przedstawiciele władz miasta, kuratorium, dawni dyrektorzy PSP 9, delegacje z innych szkół. Gdy do sali wjechał ogromny, czteropiętrowy tort dzieci i towarzyszący im goście zgodnym chórem odśpiewali „ Dwieście lat”. Tym sposobem „dziewiątka” wkroczyła w drugi wiek swojej działalności.

W roku szkolnym 2007/2008 nowym dyrektorem szkoły został p. Tomasz Grabowski i pełnił swe zadania do 2012 roku.

Następnie we wrześniu 2012 roku stanowisko dyrektora szkoły objęła |
p. Anna Kunat i sprawuje tę funkcję do chwili obecnej.

W ostatnich latach przeprowadzono w placówce wiele koniecznych remontów. Zostały odnowione: sala gimnastyczna, kilka sal lekcyjnych, korytarze i hol szkolny. Dla najmłodszych wybudowano nowoczesny i bezpieczny plac zabaw, dla nieco starszych wiele stanowisk do ćwiczeń siłowych. Na zewnątrz szkoły uczniowie mają do dyspozycji: pokryte sztuczną nawierzchnią boisko do  gry
w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę, bieżnię oraz skocznię do skoków w dal.

Powstała również lustrzana sala zabaw z miękkimi, kolorowymi materacami, klockami, drabinkami i zjeżdżalnią.
Sale lekcyjne odnowiono, wyposażono w laptopy, tablety, tablice interaktywne zakupiono nowoczesny sprzęt multimedialny do nauki języków obcych.         

W 2014 r. szkoła aktywnie uczestniczyła w obchodach 450-lecia nadania praw miejskich dla Denkowa.

W listopadzie 2017 roku podsumowując obchody Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego  wystawiono w kinie Etiuda wspaniałe przedstawienie z niezwykłą i bogatą oprawą sceniczną. Gośćmi tego widowiska były władze miasta oraz dyrekcja, nauczyciele i uczniowie z ostrowieckich szkół.

W roku szkolnym 2017/2018 do klas 1 - 7 uczęszcza 162 dzieci. Nasi uczniowie mają szansę na realizację swoich pasji i zainteresowań dzięki funkcjonowaniu w szkole dodatkowych zajęć dydaktycznych i kół zainteresowań. Starania dyrekcji szkoły, kadry pedagogicznej, Rady Rodziców pozwalają na realizację w placówce zewnętrznych programów i projektów. Należy tu wymienić ostatni projekt: „Lepsza edukacja- lepsza przyszłość” oraz zwycięski projekt „Zielone podwórko”. W szkole promującej zdrowie realizowane są również programy zdrowotne: „Nie pal przy mnie proszę”, „Trzymaj formę”, „Szklanka mleka”, „Owoce w szkole”. Wspaniałą pracę wykonują uczniowie zapisani do Szkolnego Klubu Wolontariatu.  Wszystkie inicjatywy podejmowane przez wolontariuszy świadczą o ich zaangażowaniu i chęci niesienia pomocy potrzebującym.

Przy szkole istnieje oddział przedszkolny dla dzieci 3 i 4 letnich
z nowoczesnymi mebelkami szkolnymi, pomocami dydaktycznymi
i kolorowymi zabawkami. W bieżącym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego i „zerówki” zapisanych jest 47 przedszkolaków.

Szkoła aktywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym. Z okazji różnego rodzaju świąt, rocznic, spotkań dla mieszkańców Denkowa prezentowane są przedstawienia teatralne, montaże słowno – muzyczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem i są z sympatią wspominane szczególnie przez starsze pokolenie denkowian.

Nie da się opisać wszystkiego, co dzieje się w PSP 9. Informacje dotyczące najważniejszych przedsięwzięć zamieszczamy na naszej stronie internetowej.

Opracowała Marta Kwiecińska

Aktualności

Kontakt

  • PSP nr 9 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
    u. Niewiadoma 19
    27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
  • tel./fax: 41-265-21-52

Galeria zdjęć