Cele ogólne pracy świetlicy

CELE OGÓLNE PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

1. Dążenie do wszechstronnego rozwoju ucznia przez stosowanie różnorodnych form zajęć świetlicowych.

2. Postrzeganie dziecka w kategoriach podmiotowości , wolności, niepowtarzalności, konkretnych praw oraz obowiązków.

3. Wprowadzenie różnorodnych metod wielostronnego kształcenia i wychowania uwzględniając program wychowawczy szkoły.

4. Wychowanie prorodzinne i prozdrowotne warunkiem zwalczania zagrożeń współczesnej cywilizacji.

5. Kształtowanie postawy dialogu , umiejętności słuchania innych, rozumienia ich poglądów.

CELE DYDAKTYCZNE

1. Zapewnienie odpowiednich warunków organizacyjnych i materialno - technicznych potrzebnych do realizacji celów ogólnych świetlicy.

2. Odpowiedni dobór treści zajęć świetlicowych zapewniających uczniom podmiotowość, uwzględniających jego możliwości psychiczne i psychiczne.

3. Praca z uczniami zdolnymi oraz mającymi trudności w nauce.

4. Pomoc w odrabianiu prac domowych (zespołowo i indywidualnie).

5. Doskonalenie poziomu nauczania i wychowania w warunkach nowoczesnej szkoły - świetlicy.

CELE OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZE

1. Rozwijanie samorządności świetlicowej oraz doskonalenie ciekawych form współpracy nauczyciel - uczeń.

2. Współpraca z dyrektorem placówki, Radą Pedagogiczną, pedagogiem szkolnym, Radą Rodziców, pielęgniarką szkolną.

3. Zapewnienie opieki podczas pobytu dzieci w świetlicy.

4. Rozwijanie wzajemnej życzliwości, koleżeństwa oraz poczucia obowiązku wobec zespołu.

5. Troszczenie się o zdrowie dzieci (organizowanie wyjść, spacerów, gier i zabaw sportowych oraz świetlicowych).

6. Wyrabianie szacunku do pracy fizycznej i nauki.

7. Rozwijanie działalności wychowawczej , sprzyjającej jak najlepszej realizacji zajęć wychowawczych szkoły i świetlicy.

8. Współpraca z rodzicami, udzielanie im rad i wskazówek w organizowaniu prawidłowej opieki w domu.

9. Wdrażanie do udziału w obchodach rocznic i świąt państwowych, imprezach szkolnych i organizowanych poza szkołą.