„Powiedz mi co czytasz, a powiem Ci kim jesteś”

„Powiedz mi co czytasz, a powiem Ci kim jesteś” – o korzyściach obcowania z książką.

Książki towarzyszą nam przez całe życie od przedszkola poprzez wiek szkolny i dorosłość.

Niektórzy uważają, że tempo życia jest obecnie tak szybkie, iż nie ma w nim miejsca na zajęcie wymagające dużej ilości czasu – na czytanie książek.

Książka ma obecnie wielu konkurentów. Telewizja, Internet są przez wielu uważane za zwycięskich rywali książki. Niewątpliwie łatwiej zaspakajają one głód wrażeń, ale książka ma nieprzemijające walory, których nie utraci nigdy. Do wartości książki zaliczyć możemy to, że jest ona rzeczywiście jak najlepszy , najbardziej oddany przyjaciel – zawsze do dyspozycji, że wtedy, gdy najbardziej potrzebujemy pomocy znajdziemy to w książce. Walorem jej jest również to, że możemy do niej wrócić, możemy ją smakować wiele razy odnajdując za każdym razem coś nowego. Niewiele jest filmów, które ogląda się kilkakrotnie z tym samym zainteresowaniem, natomiast wartościowa książka zyskuje przy każdym do niej powrocie. Wartością książki wreszcie jest to, że kontakt z nią wymaga większego wysiłku niż kontakt z filmem, że musimy się skupić, by podążać za tokiem myśli autora (który nie narzuca nam swojej wizji, jak to czyni film).

Podczas czytania rozwijamy własną wyobraźnię i mamy czas na refleksję, bo możemy regulować tempo chłonięcia książki, gdy w filmie jest to niemożliwe.

Wymieniając korzyści płynące z obcowania z książką nie umniejszam roli innych środków masowego przekazu. Dobrze zorganizowana współpraca pomiędzy reprezentantami różnych środków masowej komunikacji,  a książką mogą rozszerzyć i pogłębić wiadomości. Oczywiście jest to możliwe pod warunkiem, że umiemy prawidłowo korzystać z jednego i drugiego. Ci, którzy doceniają i rozumieją wartość i znaczenie książki, wiedzą doskonale, iż warto chodzić do biblioteki. Zachęcam do korzystania z jej księgozbioru.

Jakie książki chcemy czytać?

Nasza szkoła zgłosiła chęć przystąpienia do projektu „Książki naszych marzeń”.

W klasach II-VI przeprowadzona została ankieta na temat preferencji czytelniczych .Uczniowie wybierali spośród 100 najbardziej popularnych pozycji literatury dziecięcej ( TOP100) zamieszczonej na stronie MEN te, które chciałyby wypożyczyć w bibliotece szkolnej.

Oto jej wyniki:

Lp.

Autor Tytuł

Liczba oddanych głosów

Adam Bahdaj -Wakacje z duchami

Kornel Makuszyński – Szatan z siódmej klasy

J. R. R. Tolkien - Hobbit

Andrzej Maleszka – Magiczne drzewo

Rene Goscinny,  Jean-Jasques Sempe – Mikołajek

Francesca Simon – Koszmarny Karolek

Roald Dahl – Charlie i fabryka czekolady

Jeff Kinney – Dziennik Cwaniaczka

1.

Elżbieta Zubrzycka – Alkohol i jego tajemnice. Co musisz wiedzieć, zanim dorośniesz

Astrid Lindgren – Dzieci z Bullerbyn

Roman Pisarski – O psie, który jeździł koleją

Lewis Carrol- Alicja w krainie czarów

Beata Andrzejczuk – Pamiętnik nastolatki

Jurgielewiczowa – Ten obcy

L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza

Donata Mafiak i Jerzy Rey – Mamo, Tato- dlaczego nie jemy zwierząt

Jan Brzechwa – Akademia Pana Kleksa

F. Molnar- Chłopcy z Placu Broni

Astrid Lindgren – Bracia Lwie Serce

Nela- Nela mała reporterka

1.

Łukasz Wierzbicki – Dziadek i niedźwiadek.

Kozioł Marcin- Skrzynia władcy piorunów

Michał Ende – Niekończąca się historia