Recytacja najmłodszym

Corocznie uczniowie naszej szkoły odwiedzają przedszkolaków zapoznając ich z poezją dziecięcą wielkich polskich poetów. W tym roku 30 października  kl. IV b wraz z p. Jolantą Krasą zawitała do najmłodszych prezentując poezję Jana Brzechwy. Wszyscy świetnie się bawili, korzyść była obopólna: przedszkolaki  chętnie słuchały wesołych wierszyków, natomiast czwartoklasiści mogli sprawdzić się w roli aktorów  pokonując  stres występu przed publicznością.

Spotkanie autorskie z podróżnikiem

W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Ostrowcu Świętokrzyskim  11 kwietnia odwiedził naszą szkołę niezwykły gość - podróżnik i pisarz Roman Pankiewicz, człowiek o niezrównanym  poczuciu  humoru i zmyśle obserwacji. Pani dyrektor szkoły Anna Kunat przywitała wszystkich zebranych i oddała głos kierownikowi czytelni głównej MBP pani  Edycie Wojtiuk, która przedstawiła zaproszonego gościa. Podczas spotkania autor wzbudził wielkie zainteresowanie słuchaczy, opowiadając w niezwykle barwny sposób o Rosji, gdzie spędził trzy lata, a wspomnienia z tego pobytu zawarł w książce pt. „Matuszka Rosija- pierwszy żywioł". Książkę tę uczestnicy spotkania - uczniowie kl. IV-VII mogli zakupić wraz z dedykacją autora. O zainteresowaniu tematem świadczyła duża ilość pytań zadawanych przez słuchaczy. Na zakończenie wszyscy odśpiewali tradycyjne "Sto lat", gdyż właśnie w tym dniu pisarz obchodził okrągłą rocznicę urodzin. Mamy nadzieję, że to spotkanie zainauguruje szereg podobnych imprez we współpracy z MBP w Ostrowcu Św.

XXVI Tydzień Kultury Języka Polskiego

XXVI Tydzień Kultury Języka Polskiego  w naszej szkole obchodzony był w dniach od 5 do 13 marca 2018 r.

Prowadzone w tym czasie różnorodne przedsięwzięcia pozwoliły jeszcze bardziej zainteresować uczniów poprawnością i kulturą ojczystego języka, rozwinąć umiejętności pisania, mówienia, czytania, słuchania oraz zaprezentować talenty plastyczne i recytatorskie.

Oto lista działań, które podjęliśmy:

1. Czytanie polskich bajek i poezji dzieciom z przedszkola i kl. „0” przez starszych kolegów i koleżanki.
  2. Dyktando ortograficzne. Wyzwanie w postaci dyktanda podjęli wszyscy uczniowie z kl. III –VII.
  3. Wykonanie zakładek do książki przez uczniów klasy I.
  4. Konkurs plastyczny dla klasy II– propagowanie czytelnictwa poprzez namalowanie swoich  ulubionych  bohaterów z literatury polskiej.
  5. Konkurs literacki dla klas V- VII: „Polecam Ci tę książkę”.
  6. Konkurs recytatorski „Wiosna w poezji”. Uczniowie indywidualnie dokonali wyboru utworów i samodzielnie przygotowali się do występu.
  7. Konkurs frazeologiczny dla klas V- VII pt „Groch z kapustą”.

XXVI Tydzień Kultury Języka Polskiego obchodzony w naszej szkole był okazją do zgłębiania wiedzy o ojczystym języku oraz wspaniałą formą nauki przez zabawę. Efektem jest wzrost liczby dzieci odwiedzających naszą bibliotekę szkolną i kultura słowa – mamy nadzieję, że na każdy kolejny, szkolny dzień.

Recytatorzy, mistrzowie ortografii oraz uczestnicy innych konkursów otrzymali piękne nagrody książkowe.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za aktywne włączenie się  w działania w ramach obchodów TKJP. Wiele z nich wejdzie na stałe w nasze szkolne życie.

List do rodziców.docx

WYCIECZKA "CZYTELNICZA"

23 października uczniowie klasy VIa i VII a pod opieką p. Iwony Mroczkowskiej,     p. Jolanty Krasy i p. Krystyny Dziewięckiej wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tam uczestniczyli w lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez p. Edytę Wojtiuk . Zajęcia miały na celu zapoznanie uczniów  z siecią bibliotek w naszym mieście oraz podstawowymi informacjami korzystania ze strony internetowej placówki. Uczestnicy zwiedzili lokal biblioteki : wypożyczalnię, czytelnię główną, magazyn oraz dział opracowania książek. Mieli okazję do obejrzenia starodruków - książek wydanych ponad sto lat temu. Mogli również wyszukać pozycje zgodnie z własnymi zainteresowaniami i preferencjami. Mamy nadzieję, ze po tym spotkaniu większość uczniów  dołączy do grona czytelników i sympatyków biblioteki.

Zaproszenie

Przez cały rok szkolny zapraszam wszystkich chętnych uczniów z klas IV-VI na „Wtorkowe spotkania z książką”.

Podczas tych spotkań będziemy udowadniać, iż czytanie nie jest nudne! Będziemy rozwijać własną wyobraźnię, wrażliwość czytając głośno najciekawsze fragmenty wybranych książek. Będziemy „bawić się słowem mówionym, pisanym, czy spontanicznie wymyślanym”.

wtorki godzina 15.00 – 16.00

Serdecznie zapraszam!    Jolanta Krasa

Sentencje o książkach

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się albo czegoś nauczy,

albo zapomni co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra”

H. Sienkiewicz

„Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela

Kto ją lubi – doradcę ma i przyjaciela,

Który z nim smutki dzieli, pomaga radości

Chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości

A co jeszcze w największym należy mieć względzie

Że pieniędzy od ciebie pożyczać nie będzie.”

A. Grabowski( księgarz)

„Nie ma takiej dziedziny życia, w której by dobra książka nie pomogła”

L. Rudnicki

„Książka jest ot mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem….Książka wszystko potrafi.”

J. A. Komeński

„Dom w którym jest książka, jest przybytkiem słońca,

a dom w którym jej nie ma – to czarny kryminał”

K. Makuszyński

„Radio, telewizja, gazety spełniają rolę łącznika ze światem…

Dla książki pozostaje rola najbardziej specyficzna: penetracja w świat myśli ludzkiej i ludzkich wzruszeń.”

W. Dunarowski

„Kto czyta, żyje podwójnie.”

Umberto Eco

„Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”

Kartezjusz